دکوراسیون خانه رویایی مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان

دکوراسیون خانه رویایی مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان

«من در اين چيزها دقيق نيستم. فكر كنم حدود ۲۵۰ متر است. يك زيرزمين ۱۲۰ متري هم دارد كه حالا دفتر كارم شده.

اينجا را سه ساله رهن كرده‌ايم. حالا به هركس مي‌گوييم اينجا اجاره‌اي است باورش نمي‌شود! مي‌گويد شما يك چيزي‌تان مي‌شود كه توي خانه اجاره‌اي اين همه خرج كرده‌ايد.»

يك زيرزمين ۴۰ متري، يك زيرزمين ۱۱۰ متري، يك خانه با همين متراژ در همسايگي خانه پدري شقايق دهقان و حالا اينجا.

اين سير تغيير خانه‌هايي است كه خانواده قاسم‌خاني در اين سال‌ها تجربه‌اش كرده‌اند.

يك خانه ۳۵-۳۰ ساله در منطقه قيطريه كه زماني لوكيشن فيلمبرداري يكي از كارهاي سروش صحت بوده، حالا خانه رؤيايي مهراب قاسم‌خاني، شقايق دهقان و پسرشان نويان است.

«دور تا دور خانه قبلي‌مان را برج ساخته بودند. نه نور داشتيم، نه تلويزيون چيزي مي‌گرفت و نه موبايل آنتن مي‌داد. يك پاسيوي دو در دو داشتيم كه نصفش را ماشين لباسشويي گرفته بود.

من ته يك سبد رخت چرك را بريده بودم و با ميخ به ديوار زده بودمش و سبد بسكتبال شده بود.

دکوراسیون خانه رویایی مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان

پسرم مي‌رفت در پاسيو بسكتبال بازي مي‌كرد و به آنجا حياط می‌گفت؛ به يك پاسيوي چهار متري كه دور تا دورش ۲۰ متر ديوار داشت!» و شقايق دهقان پشت حرف‌هاي همسرش را مي‌گيرد: «هركسي سبك زندگي خودش را دارد. خيلي‌ها ممكن است كاري كه ما كرديم را درك نكنند. بگويند اين درست نيست كه آدم خانه خودش را بفروشد و با پولش براي خانه‌اي كه رهن كرده اين همه خرج كند.

دکوراسیون خانه رویایی مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان

من هم به اندازه آنها نگران آينده هستم به‌خصوص نگران آينده بچه‌ام. براي همين فكر مي‌كنم مي‌ارزد كه آدم اين كار را انجام دهد، در عوض بچه‌اش بتواند در حياط بازي كند، نور آفتاب بخورد، نفس بكشد!»

مي‌گويند يك مدت به سرشان زده بوده كه بروند حوالي جاجرود، زميني چيزي بخرند و آنجا براي خودشان خانه‌اي بسازند اما چون نويان مدرسه مي‌رفت عملا نمي‌شد که هر روز او را تا تهران بياورند و برگردانند.

«بزرگ‌ترين آرزوي زندگي من اين است كه يك روزي خودم يك خانه بسازم؛ آن‌طوري كه دلم مي‌خواهد.» این را مهراب مي‌گويد و بعد نگاهي به ديوار آجري روبه‌روي هال مي‌اندازد، نفس عميقي مي‌كشد و با رضايت فوتش مي‌كند بيرون: «من هميشه همين‌طوري زندگي كردم.

خيلي نگران آينده نيستم. با خودم فكر مي‌كنم الان كه چهل و يكي، دو ساله هستم اگر آن‌طوري كه دوست دارم زندگي نكنم، ديگر کی اين كار را مي‌توانم انجام دهم.»

آن روبه‌رو، روي ديوار آجري كه مهراب خودش درست كرده، عكس شقايق را قاب گرفته‌اند. او هم به اندازه آقاي همسر ماجراجوست: «من سال‌هاي اول زندگي‌ام را شمال زندگي كردم.

تا هفت سالگي اصلا كفش پا نمي‌كردم بس كه پابرهنه روي چمن‌ها مي‌دويدم. حالا دلم نمي‌آيد بچه‌ام توي آپارتمان همه‌اش پاي تلويزيون بنشيند.

اگر كار اجازه مي‌داد اصلا از تهران مي‌رفتيم اما حالا كه نمي‌شود اين كار را كرد، حداقل سعي كرديم خانه‌مان را جوري درست كنيم كه بشود تويش نفس كشيد.»

اینجا را چه جوری پیدا کردیم؟

اینجا لوکیشین آخرین کار سروش صحت بود. مدیر تولید آن کار حدود دو سال پیش اینجا را اجاره کرده بود.

من طراح صحنه کار بودم. خانه واقعا وضعیت بدی داشت و من برای سریال تغییراتی در آن دادم. آن موقع هنوز برنامه نداشتیم خانه‌مان را عوض کنیم.

فیلمبرداری که تمام شد ما تا مدتی از اینجا به عنوان دفتر استفاده می‌کردیم. یک روز دیدم یک آقایی آمده و خانه را به مشتری نشان می‌دهد.

پرس‌وجو کردم دیدم صاحبخانه است. مشتری آورده بود که خانه را بفروشد. همانجا نگذاشتیم این کار را انجام دهد. خلاصه راضی شد که خانه را به ما رهن دهد و بعد هم رفت کانادا.

اولش چه شکلی بود؟

واقعا داغون! خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید خرابه بود. حیاط که عملا نداشت  فقط خاک بود. وقتی برای طراحی صحنه کار را تحویل گرفتم چند تا دیوار را با آجر بازسازی کردم.

کف نیم‌طبقه بالا را سرامیک کردم و یک شومینه صوری آن گوشه ساختم. آن موقع نمی‌دانستم قرار است اینجا را اجاره کنم وگرنه متریال بهتری انتخاب می‌کردم. (می‌خندد)

ایده تغییرات از کجا آمد؟

من چون کار طراحی صحنه زیاد کرده‌ام کلی ایده برای بهتر کردن فضا داشتم. رشته دانشگاهی من نقاشی است و چیزهای خوبی درباره ترکیب رنگ می‌دانم.

قبل از نویسندگی هم کار طراحی داخلی زیاد انجام می‌دادم. البته با چند تا آدم حرفه‌ای این کار هم مشورت کردم و در نهایت شد این چیزی که الان می‌بینید.

چقدر طول کشید؟

اولش قرار بود ۲۰ روز بیشتر طول نکشد اما وقتی رفتیم توی کار دو ماه از ما وقت گرفت. مجبور شدیم تاسیسات زیربنایی ساختمان را تغییرات اساسی دهیم.

کل سیم‌کشی برق به خاطر پوسیدگی عوض شد. لوله‌ها هم چندجا ترکیدگی داشت. کلا خیلی اذیت شدیم چون به هوای ۲۰روز کل اسباب‌مان را جمع کرده بودیم و وقتی کار این همه بیشتر طول کشید، مجبور بودیم با حداقل وسایل زندگی کنیم.

چقدر خرج برداشت؟

بیش از ۵۰ میلیون. یک قسمت عمده این خرج به خاطر تعمیرات تاسیسات بود. یک دلیل دیگر هم این بود که پیمانکارها تا مرا می‌دیدند خیال می‌کردند خیلی پولدارم و قیمت‌های عجیب می‌دادند؛ مثلا کسی که قرار بود کف را سرامیک کند، روز اول به یکی از دوستانم که او را آورده بود ۴۰۰ هزار تومان قیمت داده بود اما بعد که فهمید اینجا خانه ماست گفت چهار میلیون تومان!

من از قیمت اولیه‌ای که داده بود خبر نداشتم و با هزار چک و چانه دو میلیون و هفتصد هزار تومان دادم.

بعدا فهمیدم که نرخش ۴۰۰هزار تومان بوده است. ما تا آنجایی که می‌شد سعی کردیم ریخت و پاش نکنیم حتی رادیاتور‌ها و کابینت‌ها را از خانه قبلی‌مان باز کردیم و آوردیم اما کلا اگر برنامه‌ای برای تعمیر خانه دارید باید حواس‌تان باشد که هزینه‌ها معمولا بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید درمی‌آید.

درواقع اگر وضع‌تان خیلی خوب نباشد نمی‌توانید به سمت بهترین‌ها بروید. شما فقط می‌توانید متناسب با بودجه‌تان متریالی را انتخاب کنید که به پول‌تان می‌خورد.

لوازم جدید چی خریدیم؟

تقریبا هیچی. همه‌چیز همان‌هایی است که در خانه قبلی داشتیم. فقط دو تکه فرش و میز تلویزیون برای اینجا خریدیم.

کتابخانه را متناسب با دی وی دی هایی که داشتم و این عروسک ها ساختم. اینها عروسک کاراکترهای فیلم‌های مورد علاقه‌ام است. خیلی دوست‌شان دارم.

چند سال پیش قیمت‌شان طوری بود که می‌شد خرید اما الان خیلی گران شده‌اند. فکر می‌کنم خودم شروع به ساختن‌شان کنم. کار مجسمه‌سازی زیاد انجام داده‌ام.

دکوراسیون خانه رویایی مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان

شومینه کار نمی‌کند. دکوری است. برای کار سروش صحت آن را ساختم. بعد که خودمان آمدیم اینجا خواستم خرابش کنم اما دیدم نظم خوبی به فضای پذیرایی داده است. این بود که آن را نگه داشتم.

دکوراسیون خانه رویایی مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان

اینجا کاملا خرابه بود. وقتی می‌آمدی توی حیاط فقط خاک می‌دیدی. یک محوطه‌سازی کوچک انجام دادم. درخت‌ها از قبل بودند اما این چراغ‌ها را خودم کار گذاشتم.

دکوراسیون خانه رویایی مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان

نمای طبقه اول و پایه ستون‌ها آجری شده است. گفتم که، هرجا من هستم، ردی از آجر هم می‌بینید. اینها مال زمان طراحی صحنه سریال است. آن موقع نمی‌دانستم خودم قرار است بیایم اینجا بنشینم وگرنه نمای طبقه بالا را هم آجر می‌زدم.

برای دکور کردن اینجا هیچ‌وقت سراغ جنس لوکس و گران‌قیمت نرفتیم. این مبل جزء ارزان‌ترین مبل‌های بازار است.

الان تنوع در بازار خیلی زیاد است؛ مثلا برای انتخاب سرامیک شما می‌توانید متناسب با هر بودجه‌ای یک کار قابل قبول ایرانی انتخاب کنید و هزینه‌تان را خیلی پایین‌تر بیاورید.

آن اوایل که من کار دکوراسیون انجام می‌دادم این‌طوری نبود و باید برای استفاده از جنس مرغوب و شیک سراغ سرامیک‌های خارجی می‌رفتی که چندبرابر ایرانی‌ها قیمت داشتند.

ما خیلی فرهنگ دیواری نداریم؛ یعنی نمی‌دانیم چه چیزی را باید بزنیم به دیوار. می‌رویم بیرون یک چیزی می‌خریم و فقط به این فکر می‌کنیم که رنگش به رنگ مبل و پرده بیاید. این عکس را دوست خوبم هومن نوبخت گرفته است.

دکوراسیون خانه شقایق دهقان

مربوط به فیلمبرداری شب‌های برره است، وقتی که شقایق در اتاق گریم آماده می‌شود. فکر کردیم اینجا روی این دیوار آجری ترکیب خوبی درست می‌کند.

خیلی‌ها فکر می‌کنند حتما باید یک تابلو فرش قیمتی را به‌عنوان دکور، روی دیوار نصب کنند در حالی که می‌شود با قاب کردن یک عکس قدیمی یا پرینت گرفتن یک عکس خوب از توی اینترنت و چاپ کردنش روی شاسی، نتیجه خیلی بهتری گرفت.

ما خیلی وقت‌ها از ماجراجویی در دکور کردن خانه می‌ترسیم. آجر کردن این دیوار از نقاشی کردنش ارازن‌تر درمی‌آید اما نتیجه کار خیلی شیک‌تر و متفاوت‌ می‌شود.

من کلا آجر دوست دارم. در هر کاری که دست من بوده حتما ردی از آجر پیدا می‌کنید.

وقتی عکس میز بیلیارد را گذاشتم توی اینستاگرام همه آمدند کامنت گذاشتند که «بابا مایه‌دار!» در حالی که پول این میز قطعا از پول یک میز ناهارخوری شش نفره هم کمتر است. مهم این است که ما درست انتخاب کردیم.

آشپزخانه یک پنجره کوچک به سالن داشت. از ایده‌اش خوشم آمد و آن را بزرگ‌تر کردم. به نظرم بامزه شده؛ هم دسترسی خوبی به آشپزخانه می‌دهد و هم کلا چیز متفاوتی است.

این هم از ویژگی های خانه های غیر هم سطح است. در واقع چنین فضایی به شما اجازه می دهد کارهایی کنید که همه را در نگاه اول غافلگیر کند.

خانه ما سه تا سطح دارد. پایین اتاق‌ها هستند که به حیاط دسترسی دارند، وسط یک پاگرد کوچک و آشپزخانه است و بالا هال و پذیرایی.

این تنوع سطح خیلی به دکور زدن کمک می‌کند. شما می‌توانید روی پله‌ها از چوب استفاده کنید یا کف یک قسمت را پارکت و کف قسمت دیگر را موکت کنید.

دکوراسیون خانه رویایی مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان

این مبل برای‌تان آشنا نیست؟ مبل مطب نیما در ساختمان پزشکان است.

من طراح صحنه آن کار بودم و این مبل را برای ساختمان پزشکان خریدم. بعد که فیلمبرداری تمام شد یک پولی به تهیه‌کننده دادم و خودم آن را برداشتم.

البته آخر کار تقریبا رویه‌هایش از بین رفته بود. رویه‌هایش را کلا عوض کردیم و اینی شد که الان می‌بینید.

دکوراسیون خانه رویایی مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان

فرش‌ها و میز را از یافت‌آباد خریدیم. این فرشی که اینجا می‌بینید قیمت زیادی ندارد اما ایده خوبی در طراحی‌اش داشته است.

در واقع آمده‌اند تکه‌های چند فرش کهنه را به هم دوخته‌اند. قیمتش هم از یک فرش شش متری ماشینی کمتر است.

منبع : برترین ها

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *