معماری-دیکانستراکشن

معماری دیکانستراکشن (۹۷ص – word)

ديکانستراکشن در فارسي به ساختارزدايي ، شالوده شکني ، واسازي ، بنيان فکني ، ساختارشکني و بن فکني ترجمه شده است . شايد اين کثرت اسامي به دليل آن باشد که ديکانستراکشن يک نگرش چند وجهي و چند معنايي به دال و مدلول و هر نوع متني دارد . و شايد هم به دليل آن است که هنوز ابهامات و سؤالات زيادي در مورد ديکانستراکشن در کشور ما وجود دارد .

از آنجايي که مباني ديکانستراکشن مستقيماً از فلسفة معماری-دیکانستراکشنديکانستراکشن استخراج شده و به لحاظ آشنايي نسبتاً اندک معماران با فلسفة اين مکتب ، براي استنباط معماري ديکانستراکشن ، ابتدا لازم است فلسفة ديکانستراکشن و مهم تر از آن ، زمينه هاي نظري اين نحلة فکري تبيين شود .
در نيمة اول قرن بيستم مهم ترين مکتبي که ادامه دهندة فلسفة مدرن محسوب مي شد ، فلسفة اصالت وجود بود . ژان پل سارتر ( ۱۹۸۰ – ۱۹۰۵ ) ، فيلسوف فرانسوي ، پايه گذار اين مکتب است . او خردگرايي مدرن ، که توسط دکارت ، کانت و ساير بزرگان مدرن مطرح و تبيين شده بود ، را اساس فلسفة خود قرار داد . سارتر معتقد به خرداستعلايي ( Transendental Mind ) است . از نظر وي ، « فرد ماهيت خويش را شکل مي دهد و نبايد از اين عامل در مسير شخصيت فرد غافل ماند …. سارتر آزادي بي قيد و شرط را از امکانات ذهن آدمي دانست . به نظر او آدمي آزاد است هر چه مي خواهد اختيار کند و به همين جهت است که بايد او را مسئول انتخاب هاي خود دانست » .
از نيمة دوم قرن اخير ، فلسفة مدرن و مکتب اصالت وجود و خردباوري از طرف مکتب جديد به نام مکتب ساختارگرايي مورد پرسش قرار گرفت . اين مکتب در ابتدا توسط فرديناند دو سوسور ، زبان شناس سوييسي و لوي استراوس ، مردم شناس فرانسوي ، مطرح شد .

 

عنوان : پروژه وورد معماری دیکانستراکشننمونه معماری دیکانستراکشن

تعداد صفحه : ۹۷ صفحه

حجم : ۹٫۴۳mb

12,000 تومان – خرید

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *