پلان ساختمان گروه صنعتی بهشهر

نقشه اتوکد ساختمان گروه صنعتی بهشهر (DWG)

ساختمان مرکزی گروه صنعتی بهشهر (ستاد مرکزی وزارت آموزش و پرورش امروز) در بستری تقریباً مربع شکل به ابعاد ۶۸×۶۶ متر در مرکز شهر تهران بنا شده است. فضاهای اداری این مرکز در پنج طبقه بر گرد حیاط میانی نشسته اند، و پارکینگ ها و فضاهای تأسیساتی در دو طبقۀ زیرزمین جای گرفته اند. فضاهای اداری در دو لایۀ رو به حیاط میانی و خیابان طراحی شده اند. تنها در لایۀ رو به خیابان تراز همکف ساختمان تعدادی واحدهای تجاری در نظرگرفته شده است. ورودی اصلی درسمت شرق و ورودی پارکینگ ها در گوشۀ جنوب غربی ساختمان واقع شده است.

نقشه اتوکد ساختمان گروه صنعتی بهشهر (DWG)

 

معرفی بنا :

بسترطرح به ابعاد ۶۸*۶۶ متر و مساحت آن ۴۵۰۰ متر مربع می باشد که از شرق به خیابان قرنی و از جنوب به کوچه احمدی مشرف است . این ساختمان به مساحت تقریبی ۲۰۰۰۰ متر دارای ۵ طبقه بنا روی زمین و دو طبقه در زیر زمین است. اضلاع مجاور خیابان در طبقه همکف کاربری تجاری دارند و کلا مجزا از ساختمان اداری فعالیت می کنند. بخشهای شمالی و غربی همکف جزئی از ساختمان اداری هستند و از فضای باز اصلی مجموعه قابل دسترسی هستند. طبقه همکف بنا شامل دو فضای ورودی سالن اجتماعات و فضاهای جانبی بخش اداری می شود و در طبقه زیر زمین پارکینگها و فضاهای تاسیساتی قرار می گیرند.

نمونه پلان ساختمان گروه صنعتی بهشهر_1

انتظام کلی :

طراح در مرکز این مکعب حیاطی با قاعده مربع شکل ایجاد کرده است که ساختمان پنجره های خود را به آن می گشاید و بنایی درونگرا بوجود می آید که مشابه الگوهای سنتی است.ساختمان دو رو دارد و در عین این که به حیاط مرکزی نظر دارد به خیابانهای اطراف هم پشت نمی کند و با آنها همخوانی دارد.حیاط در طبقه همکف نسبت به طبقات فوقانی جمع تر شده و سطح وسیع تراس مانندی بر روی کف طبقه اول بوجود می آورد.طبقات بنا همچنان که بالا می روند عقب می نشینند وسطحشان کمتر می شود و نورگیری و منظره بهتری می یابند.

سازماندهی فضاها در طبقات :

اگرچه طرح ساختمان در طبقات یکسان نیست اما ایده طراحی در چهار طبقه فوقانی بنا متشابه است و تفاوت طبقات در ضخامت آنهاست.
نحوه دسترسی به فضا در هر طبقه بواسطه راهروی حلقه ای شکلی است که در دونقطه متصل به راه پله و آسانسور است و در هر طبقه در ۱۲ نقطه با عریض کردن راهرو فضاهای مکثی ایجاد شده است.

حیاط میانی :

ساختمان با ایجاد حیاط میانی در دل خود “عالمی مستقل” ایجاد کرده است. عالمی که حساب خود را از شهر جدا کرده است.
ساختمان با گشودن پنجره های بسیار خود به این مرکز عزت می بخشد و آن را به اتفاقی مهم تبدیل می کند. ساختمان طبقه به طبقه نسبت به حیاط عقب می نشیند و با این ترفند حیاط را به سوی آسمان می گشاید و فضایی دلباز پدید می آورد.

نمای بیرونی :نمونه پلان ساختمان گروه صنعتی بهشهر_2

نمای بیرونی بنا نمایی است متقارن که در چهار سو با اندکی تفاوت تکرار شده است.
ساختمان واجد حجم گسترده ای است. برای آنکه این حجم ثقیل وسنگین جلوه نکند طراح نمای ساختمان رابه قطعات کوچکتر تقسیم کرده است مثلا میانه های حجم را شکافته است و در گوشه ها و محل اتصال نماهای عمود بر هم اتصال منفی بوجود آورده است.بعلاوه طبقه همکف را با ایجاد رواقی عقب نشانده و از نمای ساختمان جدا کرده است و از سوی دیگر طبقه فوقانی را به صورت طره به سمت اطراف پیش آورده و متمایز کرده است.

 

۱ـ ساختمان گروه صنعتی بهشهر به شکل حلقه ای منتظم است که از یک سو به حیاط میانی و از سوی دیگر به خیابان های اطراف نظر می کند.

۲ـ طبقات ساختمان نسبت به حیاط مرکزی پله پله عقب نشسته اند. اما در جداره بیرونی طبقه فوقانی نسبت به باقی نما جلو نشسته است.

۳ـ طرح طبقات طرح كاملاً متقارن است. هال ورودي طبقات به همراه سرويس هاي بهداشتي از يك سو و فرونشستگي ورودي از سوي ديگر بر محورهاي تقارن واقعند . فضاهاي كار به دو لايه داخلي و خارجي كه توسط راهرو و فضاهاي مكث پديد آمده تقسيم مي شوند.

۴ـ طراح با قرار دادن سرويس هاي بهداشتي و مسدود كردن نگاه برج هاي مياني به سوي حياط ، نازل ترين فضاهاي مجموعه را در پر اهميت ترين نقاط آن نشانده است.
۵ـ نماهاي بيروني واجد انتظامي كلاسيك و سه بخش “پايه”،“بدنه”و“خاتمه” است.

نمونه پلان ساختمان گروه صنعتی بهشهر_3

نمونه پلان ساختمان گروه صنعتی بهشهر_4

نمونه پلان ساختمان گروه صنعتی بهشهر


 

برای دریافت نقشه اتوکد ساختمان گروه صنعتی بهشهر (DWG) به لینک زیر مراجعه کنید.پلان ساختمان گروه صنعتی بهشهر

دانلود

عنوان : نقشه اتوکد ساختمان گروه صنعتی بهشهر (DWG)

حجم : ۷۲۱kb

رمز فایل : memarino.ir

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *