پاورپوینت مرمت حمام آخوند ارومیه

پاورپوینت مرمت حمام آخوند ارومیه (۱۷۱اسلاید)

تقدس آب در فرهنگ كهن ايران زمین: از دیر باز احترام بيش از اندازه به آب و حتى پرستش آن در همه ادوار تاريخ ايران وجود داشته است. «در زمان ساسانيان،فرمانروايان، محلى خاص بر مى گزيدند، تا اعتقادات مذهبى و شرح پيروزى هاى خود را بر روى سنگ هاى عظيم نقش كنند، درهر يك از اين محل ها، آبگيرى كه از چشمه لبريز مى شد، در پاى بدنه سنگى ايجاد مى كردند؛ اين توجه به آب تا زمان هاى اخير و حتى قرن نوزدهم ديده مى شود به طورى كه فتحعلى شاه قاجار نيز فرمان داد تا تصوير او را در جايى كه بر روى تخت جلوس كرده بود، در محلى به نام چشمه على در نزديكى تهران حجارى نمايند.» بنای مورد مطالعه پروژه ، حمام آخوند می باشد که یکی از چهار حمام موجود در مجموعه بازار تاریخی ارومیه می باشد. بنای حمام در تقاطع دو راسته  میرزا حسین آقا و راسته بقالان واقع شده است. حمام به دوره قاجاریه تعلق دارد که بنا به اظهارات محلی ( کسبه محل ) سابقاً به نام حمام آخون مشهور بوده است و بعدها به حمام آخوند تغییر نام یافته است. مالکیت بنا بصورت نیمه وقفی و نیمه خصوصی می باشد و در حال حاضر بعلت نشست بخش مرکزی و مشکل در دفع فاضلاب حمام ، به صورت غیرفعال در آمده و تقریباً متروک می باشد.

پروژه پاورپوینت مرمت حمام آخوند ارومیه، دارای ۱۷۱ اسلاید ، شامل سر فصل های زیر می باشد.

فهرست

مقدمه

فصل اول :شناختکلی استان

شهر ارومیه

بازکاوی معماری قاجار

حمام ها در ایران

بازار ارومیه

حمام آخوند

فصل دوم : آسیب شناسی

تصاویر سه بعدی از بنا

منابع و مآخذ


مقدمه

مرمت، اقدامی است که رابطه بين اثر و مرمت گر (انسان) را مشخص می سازد . مرمت گر ، انسانی است متخصص و هنرمند که نگاه عميق به تاريخ دارد و مهمتر آنکه امروزیست و انسانی معاصر. او را جاذبه عشق به تاريخ ، هنر و بالاتر از همه انسان به اين کار کشانده است .  او انسان بی تفاوتی نيست و نگاهش به اثر تاريخی از روی شناخت و عشق است و اين عشق است که انگيزه ايست برای شناخت او و رابطه او با اثر رابطه ای عاشقانه ، عالمانه و هنرمندانه است .  مرمت پيش از آنکه يک حرفه باشد ، ترضيه روح و طلب رضای خداوند است . به گفته متفکری ، مرمت ماموريتی است که پيش از آنکه نبوغ بخواهد شناخت می خواهد ، بردباری می طلبد تا باروری ، وجدان می خواهد تا هيجان، شرافت می خواهد تا تحصيل منفعت ، در اين وادی نبايد به دنبال کسب و کار بود ، بلکه بايد خود را وقف کرد . مرمت تواضع می طلبد ، خودخواهی و منيت برای اين کار آفت است . آن روزی که مرمت تمام شود و نيت مرمت گر در آن رنگ گيرد و انعکاس يابد ، اثر شخصيت می بازد . مرمت گر بايد طوری عمل کند که کار او تاريخ را به بيان آورد و آن را تدوام بخشد . کار او تداومی تاريخی و استمراربخشيدن به آن است . بيش از هرچيز ، مرمت گر امانت داری پرهيزکار است . آنچه دردست او است امانتی است که با درستی و صداقت بايد به نسل بعد بسپارد .

فصل اول :شناخت کلی استان

استان آذربايجان‌غربي در شمال ‌غربي ايران و در‌ حدفاصل ۳۵ درجه و ۵۸ دقيقه تا ۳۹ درجه و ۴۶ دقيقه عرض شمالي از خط استوا و ۴۴ درجه و ۳ دقيقه تا ۴۷ درجه و۲۳ دقيقه طول شرقي از نصف‌النهار گرينويچ قرار گرفته است. مساحت اين استان بدون احتساب درياچه اروميه حدود ۳۷۶۱۴ كيلومتر مربع است و ۶۵/۲ درصد از مساحت كل كشور را شامل مي‌شود. اين استان از طرف شمال و شمال شرق با جمهوري آذربايجان (جمهوري خود مختار نخجوان)، از غرب با كشورهاي تركيه و عراق، از جنوب با استان كردستان و از شرق با استان آذربايجان شرقي و زنجان همسايه است. منطقه آذربايجان يكي از مراكز بزرگ فعاليت‌هاي دروني زمين و كانون لرزشهاي شديد است. اين منطقه در دوره ترشياري، ‌در نتيجه فشارهاي وارد بر قفقاز و آسياي صغير شكل گرفته است و در اثر اين فشارها، كوه‌ها و گسلهاي كنوني استان به‌وجود آمده‌اند. بر اين اساس، آثار گسترش توده‌هاي آذرين دروني و بيروني، سنگهاي دگرگوني و سنگهاي رسوبي از دوره‌هاي مختلف زمين‌شناسي نيز در استان آذربايجان‌ غربي، به ‌‌‌وفور ديده مي‌شود. سرزمين آذربايجان از فلات مرتفعي تشكيل شده و ارتفاعات عمده آن را بخصوص در قسمتهاي مركزي، آتشفشانهاي خاموش تشكيل مي‌دهد و نقطه پست آن درياچه اروميه است كه حدود ۱۲۲۰ متر از سطح درياهاي آزاد ارتفاع دارد.»

 

.

.

.

برای خرید پاورپوینت مرمت حمام آخوند ارومیه در پایین بر روی لینک کلیک کنید.


عنوان :پروژه پاورپوینت مرمت حمام آخوند ارومیهپاورپوینت مرمت حمام آخوند ارومیه

تعداد صفحه : ۱۷۱اسلاید

حجم : ۳۵٫۵mb

8,000 تومان – خرید

 

 

نمونه مرمت حمام آخوند ارومیه

نمونه مرمت حمام آخوند ارومیه(2)

نمونه مرمت حمام آخوند ارومیه(3)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *