پاورپوینت معماری خانه در اقلیم چهار گانه

پاورپوینت معماری خانه در اقلیم چهارگانه (۱۱۰ اسلاید)

بررسی خانه های سنتی ایران در اقلیم چهار گانه: ۱- اقلیم معتدل ومرطوب (سواحل دریای خزر) ۲- اقلیم گرم ومرطوب (سواحل خلیج فارس ودریای عمان) ۳- اقیم سرد (نواحی کوهستانی و مرتفع فلات ایران شمالغرب و غرب) ۴- اقلیم گرم و خشک (قسمت مرکزی ایران).

اقلیم معتدل ومرطوب (سواحل دریای خزر): این اقلیم از بندر آستارا شروع شده وتا مرز استان گلستان با ترکمنستان ادامه می یابد سواحل دریای خزر به علت بارندگی فراوان و آب و هوای معتدل پوشش گیاهی غنی دارد وبر دو ناحیه جلگه ای و کوهستانی تقسیم میشود. خصوصیات کلی بافت شهری و روستایی: ۱-بافت شهری وروستایی به حالت باز و گسترده می باشد(به سبب جریان یافتن هوا). ۲-فضای شهری و روستایی باز و وسیع میباشد. ۳-محوطه ها با دیوار نسبتا کوتاه میباشد. ۴-اساس طراحی در این اقلیم ایجاد حداکثر کوران هوا و باد و سایه می باشد.

پروژه پاورپوینت معماری خانه در اقلیم چهارگانه، دارای ۱۱۰ اسلاید ، شامل سر فصل های زیر می باشد.

فهرست

اقلیم معتدل ومرطوب (سواحل دریای خزر)

اقلیم سرد

فضاهای مشترک خانه های سنتی

اصول کلی خانه های سنتی

مراحل ساخت خانه های سنتی

نتیجه

بررسی خانه بوجردی ها به همراه نقشه بنا و تصاویر

بررسی چند نمونه  خانه سنتی در اقلیم گرم و مرطوب

 معماري بومی

بررسی خانه سعدی

بررسی خانه فکری

بررسی خانه بهزاد

نتیجه

معماري بومي استان آذربايجان شرقي(بررسي موردي خانه هاي سنتی تبريز) واقع در اقلیم سرد

بررسی خانه فدکی

بررسی خانه پروین اعتصامی

بررسی خانه سلماسی

نتیجه گیری

منابع


 

اقلیم معتدل ومرطوب (سواحل دریای خزر)

این اقلیم از بندر آستارا شروع شده وتا مرز استان گلستان با ترکمنستان ادامه می یابد سواحل دریای خزر به علت بارندگی فراوان و آب و هوای معتدل پوشش گیاهی غنی دارد وبر دو ناحیه جلگه ای و کوهستانی تقسیم میشود. خصوصیات کلی بافت شهری و روستایی: ۱-بافت شهری و روستایی به حالت باز وگسترده می باشد(به سبب جریان یافتن هوا) ۲-فضای شهری و روستایی باز و وسیع میباشد ۳-محوطه ها با دیوار نسبتا کوتاه میباشد ۴-اساس طراحی در این اقلیم ایجاد حداکثر کوران هوا و باد و سایه می باشد. خصوصیات کلی فرم ابیه سنتی اقلیم معتدل و مرطوب: به دلیل شرایط جوی حاکم بر منطقه فرم بناها و مصال ساختمانی به صورتی است که با دو عامل بارندگی فراوان و رطوبت بالا باید توان مقابله داشته باشد که درزیر این ویژگیها معرفی شده اند: ۱-بام ساختمانها عموا به صورت شیبدار هستند(به علت بارندگی فراوان). ۲-از سمتی که باد غالب می وزد و باران از آن ناحیه می تواند به ساختمان برخورد کند شیب سقف را تا نزدیک زمین ادامه میدهند. ۳- وجود ایوان یا غلام گرد در پیرامون ساختمان(برای محافظت اتاق ها از باران ورطوبت حاصل از آن).۴-شکل گیری ساختمان به صورت برونگرامی باشد. ۵-حذف زیرزمین(به سبب بالابودن سطح آبهای زیرزمینی وهمچنین بالا بودن رطوبت هوا).

اقلیم سرد:
خصوصیات اقلیم سرد: ۱- ساکنین این اقلیم در زمستان سرمای سختی را تجربه می کنند ولکن از تابستان بسیار خوبی برخوردارند. ۲-رطوبت هوابر خلاف تصور در این مناطق کم است. ۳-به دلیل پایین بودن رطوبت هوا وشرایط اقلیمی اختلاف بسیار زیادی بین دمای شب و روز وجود دارد. ۴- بارش سنگین و زیاد برف را در این مناطق شاهد هستیم. خصوصیات عمومی بافت شهری و روستایی اقلیم سرد: ۱- برای کمتر کردن جریان هوا و متعاقب آن جلوگیری از تبادل حرارتی و فرار گرما در این مناطق فضاهای شهری و روستایی به صورت کوچک و محصور می باشند. ۲- از فاکتورهای اصلی و تعیین کننده در چگونگی قرارگیری و توسعه شهرها و روستاها در این مناطق می توان به جهت آفتاب و عوارض زمین اشاره کرد. ۳- معابر خصوصا معابر اصلی در جهت شمالی جنوبی قرار می گیرد به علت آفتاب گیری بهتر. خصوصیات عمومی ساختمانهای سنتی اقلیم سرد ایران: ۱- ساختمانها دارای حیاط مرکزی می باشند و عموما اتاقهای سمت شمالی این حیاط ها بزرگتراز سایر اتاقها است. ۲- ساختمانها در این اقلیم درونگرا است. ۳- نسبت سطح پوسته بیرونی ساختمان به حجم کل ساختمان در اقلیم سرد کم است تا تبادل حرارتی و فرارگرما کمتر صورت بگیرد. ۴- ارتفاع اتاقها در اقلیم سرد کم است(به علت آسانتر گرم کردن اتاقها). ۵- بامها در اقلیم سرد به صورت مسطح و تیرپوش اجرا می شود. ۶- پنجره ها و بازشوها به صورت کوچک طراحی می شود. ۷- در این اقلیم ایوانها و حیاطها کوچک ساخته می شوند. ۸- دیوارها در اقلیم سرد معمولا به صورت قطور اجرا می شوند. ۹-  در اقلیم سرد ساختمانها عمدتا دارای زیرزمین می باشند که ارتفاع آن کم است. ۱۰- ساختمانها در این اقلیم بسیار متراکم و فشرده است. ۱۱- بزرگترین پنجره ها در اتاقهای شمالی ورو به حیاط عموما تعبیه می گردند. ۱۲- سعی میگردد قسمتی از ساختمان داخل زمین اجرا گردد برای مقابله با تبادل حرارتی.
.

.

.

برای دریافت پروژه پاورپوینت معماری خانه در اقلیم چهارگانه، در پایین بر روی لینک خرید کلیک کنید.


عنوان :پروژه پاورپوینت معماری خانه در اقلیم چهارگانهپاورپوینت معماری خانه در اقلیم چهار گانه

 تعداد صفحه : ۱۱۰ اسلاید

حجم : ۱۵mb

3,000 تومان – خرید

 

نمونه پاورپوینت معماری خانه در اقلیم چهارگانه

نمونه پاورپوینت معماری خانه در اقلیم چهارگانه(2)

 

 

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *