نمونه پاورپوینت هنر معماری مادها1

پاورپوینت هنر معماری مادها (۲۴ اسلاید)

دانلود پروژه پاورپوینت هنر معماری مادها (۲۴ اسلاید)

هنر معماری مادها

نمونه پاورپوینت هنر معماری مادها1

مقدمه

بررسی هنر معماری ماد با کمبود مدارک موجود کاری سهل و آسان نیست قطعا مادها هم مانند اسلاف خویش برخوردار از آثار معماری قابل بحثی بوده اند . موید این مطلب آثار بدست آمده از کاوشهای اخیر باستان شناسی تپه هگمتانه و همچنین معماری صخره ای است که از آنها به جای مانده است . بر همین اساس معماری مادی را در دو بخش بررسی می کنیم.

۱- معماری صخره ای          ۲-معماری معمولی

(الف ) معماری صخره ای : در دامنه کوه ها ایجاد گردیده اند.

معماری صخره ای ایجاد حفره و وسعت دادن آن فضای مورد احتیاج مثلا خانه و یا آرامگاهی میباشد.به عبارت دیگر معماری صخره ای از مصالح آزاد و معمولی ساختمان به وجود نمی آید بلکه از صخره طبیعی است و در جهت عکس معماری آزاد ومعمولی عمل می کند.آثار معماری صخره ای مادها اکثرا در نواحی غرب ایران (کردستان – آذربایجان غربی – کرمانشاهان)و همچنین در بخشی از خاک عراق (کردستان عراق)پراکنده است اغلب جنبه مذهبی دارند . آنها با عناوین آرامگاهها ی(مقابر)صخره ای مادی شناخته شده اند.

آرامگاههای صخره ای بر حسب نوع نمای ورودیشان به ترتیب زیر تقسیم بندی می شوند.

۱- آرامگاههایی که در نمای ورودی آنها ستونهای آزاد نمایان است مانند :فخریکا(فقره قا) نزدیک اندیرکاش در حدود پانزده کیلومتری شمالشرقی مهاباد، فرهاد و شیرین در نزدیکی صحنه درکرمانشاه، دکان داود در سرپل ذهاب و کور و کچ (پسر و دختر) در نزدیکی سورداشی سلیمانیه عراق.

نمونه پاورپوینت هنر معماری مادها2

 

۲- آرامگاههایی که در دو طرف نمای ورودی آنها دو نیم ستوم قرار دارد. سر ستون آنها مبدل به قسمت برجسته ای می گردد . مانند:داو دختر در نزدیکی فهلیان فارس و آخور رستم در ۸ کیلومتری جنوب تخت جمشید و مقبره قیزقاپان در نزدیکی شهر زور در سورداشی سلیمانیه عراق در این زمره اند.

گور دخمه فخریگاه

تقریباً در پانزده کیلومتری شمال شهرستان مهاباد و در جنوب قریه “اگریگاش” (ایندرقاش) اثر تاریخی با عظمت فخریگاه از دوره مادها قرار دارد. داخل گور دخمه از دو قسمت با ارتفاع پنجاه سانتی متر تشکیل شده است. بخش شمالی آن متشکل از دو پله ورودی و دو ستون با ارتفاع۱۰/۲ متر است. در انتهای سمت غربی این بخش، مقبره ای که سابقاً محل دفن مردگان بود و دو مقبره کوچک تر به ابعاد مساوی وجود دارد. بخش جنوبی آن پایین تر از بخش شمالی قرار دارد و دارای دو ستون و دقیقاً رو به جنوب است. دخمه فخریگاه دارای چهار ستون و دو پله در سمت چپ ایوان است.

گور دخمه قیزقاپان

در دهكده سورداشي نزديك سليمانيه عراق ، مقبره ديگري از دوران مادها شناسايي شده كه ، قيزقاپان نام دارد .
سطح بيروني گوردخمه كلا به صورت توندار تراشيده شده بود . سطح بيروني ۷ متر طول ، ۲ متر و ۹۸ سانتيمتر عرض و ۴ متر و ۱۱ سانتيمتر ارتفاع دارد . نماي ورودي آن به وسيله دو نيم ستون عمودي به ۳ قسمت تقسيم مي شود . پايه ستون ، شامل يك ته ستون به عرض ۸۰ سانتيمتر و بلندي ۱۷٫۵ سانتيمتر با يك شال به ارتفاع ۱۶٫۲۵ سانتيمتر.

(ب) معماری معمولی

معماری معمولی: این آثار در محلهایی بنام تپه نوشیجان ملایر، گودین تپه ، باباخان تپه هگمتانه ،زیویه و … قراردارد.

 

نوشیجان تپه: این تپه در ۶۰ کیلومتری جنوب استان همدان واقع شده نمونه پاورپوینت هنر معماری مادها3است.

آثار ساختمانی به دست آمده از این تپه عبارتند از:

۱٫بنایی قدیمی جبهه غربی اولین آتشگاه

۲- تالار ستوندار آپادانا

۳- معبد مرکزی

۴- اطاق ها و انبارها

۵- تونل

۶- حصار دژ

 

گودین تپه: منطقه وسیعی است که تقریباًدر حدود ۱۲ کیلو متری جنوب شرقی کنگاور نزدیک کرمانشاه در حوالی بین کردستان و لرستان واقع شده و در این محل آثار یک تالار بزرگ پذیرایی بدست آمده است که در داخل این تالار ۵در۶ ردیف ستونهای چوبی وجود داشته که پاستونهای سنگی آنها به جای مانده است.

نمونه پاورپوینت هنر معماری مادها4

 

هگمتانه اولین مرکز حکومتی مادها در غرب ایران

دیوارهای آن بلند و محکم و دایره وار و تو در تو ساخته شده است و وضع آنجا اینطور بود که سر هر کدام از دیوارها از دیوار بعدی بلندتر تا حدی برای این ساختمان مساعد بوده است شماره دایره ها هفت تاست کاخ پادشاهی و خزانه در درون محوطه آخری قرار دارد و رنگ بام های این دیوارها از این قرار است : سفید سیاه – ارغوانی- آبی –نارنجی  که تمام اینها را با الوان رنگین درست کرده بودند و دوتای آخری یکی از نقره و دیگری از طلا مستور شده بود.

قلعه زیویه

قلعه باستانی زیویه به فاصله ۵۵ كیلومتری جنوب شرق شهرستان سقز در استان کردستان و در شمال روستایی موسوم به همین نام واقع شده است. قلعه زیویه یكی از قلعه های باستانی استان كردستان است كه در سال ۱۹۴۷ كشف شد…این قلعه بر روی تپه ای بنا شده كه بر نواحی پیرامون آن مشرف بوده و تسلط كامل داشته است كه امروزه از نظر گردشگری نیز چشم انداز بسیار زیبایی دارد.زیویه هم از نظر معماری و هم از نظر آثار هنری یكی از شاخص ترین مكان های دوره تاریخی محسوب می شود و احتمالاً مربوط به اقوام ماننایی است كه ۲۷۰۰ سال پیش می زیسته اند و محل حكومت آنها شمال غرب ایران بوده است.

شهرسازی مادهانمونه پاورپوینت هنر معماری مادها6

 

نمونه پاورپوینت هنر معماری مادها5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای دریافت پروژه  پاورپوینت هنر معماری مادها در پایین روی پاورپوینت هنر معماری مادهالینک دانلود کلیک کنید.

دانلود

عنوان : پاورپوینت هنر معماری مادها

تعداد صفحه : ۲۴ اسلاید

حجم : ۱٫۳۰mb

رمز فایل : memarino.ir

نوع فایل : rar

 

 

.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *