معرفی روستای افجه

پروژه پاورپوینت روستای افجه استان تهران (۹۷ اسلاید)

روستای افجه بزرگترین روستای دهستان لواسان کوچک است که در بخش لواسانات شهرستان شمیرانات از استان تهران قرار گرفته است .این روستا با ارتفاع۲۰۵۰  مترازسطح دریا بر روی مدار ۳۵ درجه و ۵۱ دقیقه و ۳۷ ثانیه عرض شمالی و نصف النهار ۵۱ در جه و ۴۲ دقیقه و ۲۶ ثانیه طول شرقی واقع شده است. روستای افجه از توابع دهستان لواسان کوچک بخش لواسانات شهرستان شمیرانات می باشد .

پروژه پاورپوینت روستای افجه استان تهران ، دارای، ۹۷ اسلاید ، شامل سر فصل های زیر می باشد.

فهرست

معرفی روستای افجه

 پیاده‌روی در ارتفاعات و دره افجه

تاریخچه روستا

علل پیدایش روستا

شناخت عوامل موثر در شکل گیری و مراحل رشد و توسعه روستا

زبان و دین (مذهب ) غالب در روستا

مهاجرت روستا

جمعیت روستا

بررسی جمعیت و تحول آن طی سالهای ۱۳۷۵-۱۳۵۵ در شهرستان شمیرانات پس از تفکیک

میزان افزایش جمعیت نرخ رشد دهستان طی سال های ۵۵ تا ۸۵

میزان جمعیت و نرخ رشد

شناسایی حوزه نفوذ

ساختار سنی و جنسی جمعیت روستا

بررسی سواد

بررسی کاربری اداری

بررسی کاربری آموزشی

قدیمی ترین اثر تاریخی

عوامل موثر در تغییرات حرارت

بررسی وضعیت اقلیمی حوزه نفوذ

ویژگیهای طبیعی

پوشش گیاهی

بررسی الگوی معماری سنتی و جدید روستا

از حمام صفویه تا سقاخانه چراغان

بنای تاریخی

حمام تاریخی روستا

سقاخانه حضرت ابوالفضل

آبشار پسچویک

گورستان و غسالخانه

شناخت کیفیت ابنیه روستا

نوع مصالح به کار رفته در ساخت بنا

کیفیت و عمر واحدهای مسکونی

تهداد طبقات  بنای مسکونی

شبکه ارتبا طی روستا

مالکیت و نحوه تملک اراضی

معماری و ترکیب فضاهای مسکونی و واحد های همسایگی

توسعه تاریخی بافت روستا

بافت روستا

تقسیمات مکانی روستا ( اداری / تجاری / مذهبی و فرهنگی )

اراضی کشاورزی

آب آشامیدنی و کشاورزی

محل استفاده آب آشامیدنی

خاک و قابلیت اراضی

دامداری

کشاورزی و باغداری

اراضی کشاورزی و منابع طبیعی روستا

مرکز بهداشت

جاذبه های گردشگری روستای افجه

مناطق طبیعی افجه

نقشها

منابع


 

 

 معرفی روستای افجه:

روستای افجه بزرگترین روستای دهستان لواسان کوچک است که در بخش لواسانات شهرستان شمیرانات از استان تهران قرار گرفته است .این روستا با ارتفاع۲۰۵۰  مترازسطح دریا بر روی مدار ۳۵ درجه و ۵۱ دقیقه و ۳۷ ثانیه عرض شمالی و نصف النهار ۵۱ در جه و ۴۲ دقیقه و ۲۶ ثانیه طول شرقی واقع شده است. روستای افجه از توابع دهستان لواسان کوچک بخش لواسانات شهرستان شمیرانات می باشد. در فاصله ۵ کیلومتری از شهر لواسان مرکز بخش و در جهت شمال شرقی آن و داخل حریم شهر واقع گردیده است. در سال ۱۳۷۵ روستای افجه دارای ۲۱۲ خانوار و ۸۳۳ نفر جمعیت بوده است. این جمعیت بر طبق آمار سال ۱۳۸۳ ( آخرین سال جاری آماری ) به ۸۲۹ نفر تقلیل پیدا کرده است. روستای افجه در شمال شهرستان شمیرانات در منطقه ای کاملا کوهستانی و برفگیر قرار گرفته است . این روستا از شمال به نواخی مرتفع منطقه از مشرق به روستای برگ حهان از مغرب به اراضی کند و انباج از جنوب نیز به اراضی هنزک و سینک همجوار است. روستای افجه در محیطی واقع شده است که طبیعت آن با برخورداری از هوائی پاک و محیطی آرام و دلپذیر گوشه ای از طبیعت زیبای میهمان را تشکیل می دهند و از آنجائیکه مجموعه ای بکر و دست نخورده است و از پوشش گیاهی نسبتا خوبی نیز برخوردار میباشد و همچنینبه علت قرارگیری در نزدیکی شهر تهران یکی ازمهمترین و مناسبترین مراکز تفریحی برای گذران اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه بویژه ساکنین پایتخت به شمار می آید .چه بسا که جمعیت آبادی در فصل تابستان به بیش از دو برابر افزایش می یابد .

معرفی روستای افجه

 پیاده‌روی در ارتفاعات و دره افجه:

دیدن جاذبه‌های زیبا و  مناظر  بکر دره‌شمالی افجه نیز خالی از لطف نیست. این دره در فصول مختلف سال مورد توجه هزاران گردشگر قرار دارد و از این رو مورد توجه کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قله‌های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده می‌کنند. همچنین نقل شده است که یکی از راه‌های قدیمی افجه که به مسیر عبور پادشاهان صفوی اختصاص یافته بود از همین مسیر گذاشته و تا دشت لار ادامه می‌یابد. آنها از این جاده برای شکار و تفرج استفاده می‌کردند؛ امروز می‌توان آثار کاروانسراهای صفوی را که در آن سوی دیواره صخره‌ای کوه و در انتهای دره واقع شده است مشاهده کرد. در امتداد این مسیر آبشار پسچویک در فاصله ۵/۱ کیلومتری شمال شرقی روستا و در منطقه یال کوه که مشرف به دشت هویج است، قرار دارد. این آبشار حدود ۱۵ متر ارتفاع داشته و اطراف آن پوشیده از درخت‌های افرا است. آبشار زیبای موآب که در سینه‌کش قله ساکا و قبل از دشت هویج واقع شده است نیز در حدود ۱۸۰ متر ارتفاع دارد و بجز اواخر تابستان که تا حدی آرام و کم‌آب به نظر می‌رسد در سایر فصول پرآب و خروشان است.

پیاده روی در ارتفاعات افجه

تاریخچه روستا:

این روستا از قدیمی ترین نقاط جمعیتی منطقه محسوب می می شود و قدمت تاریخی آن به زمان های بسیار دور باز می گردد . در زمان های گذشته قبل ازینکه تهران اهمیت پیدا کند ودر زمانی که شهر ری مهمترین نقطه جمعیتی منطقه محسوب می شد راه ارتباطی شهرستان نور (مازندران) به شهر از افجه می گذشته و در واقع این بار خانه و کاروانسرای مسافرین منطقه محسوب می گشته است. از مهمترین عوامل موثر در شکل گیری و پیدایش روستای افجه می توان به وجود موقعیت جغرافیایی مناسب مکان اولیه روستا – به جنبه دفاعی (امنیت) روستا و وجود چشمه آب در محل منبع قدیمی اشاره کرد .

.

.

.

برای خرید پروژه پاورپوینت روستای افجه استان تهران، در پایین بر روی لینک کلیک کنید.


عنوان پروژه: روستای افجه استان تهرانمعرفی روستای افجه

تعداد صفحه : ۹۷ اسلاید

حجم: ۵۶٫۶mb

5,000 تومان – خرید


 

 

 

 

نمونه پاورپوینت روستای افجه استان تهران

نمونه پاورپوینت روستای افجه استان تهران2

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *